Artykuł sponsorowany

Czym różnią się protezy zębowe od implantów?

Czym różnią się protezy zębowe od implantów?

Utrata zębów może być wynikiem różnych czynników, takich jak próchnica, choroby przyzębia, urazy czy starzenie się. Niezależnie od przyczyny, brak zębów wpływa na jakość życia, zdrowie jamy ustnej i wygląd pacjenta. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na uzupełnienie brakujących zębów za pomocą protez zębowych lub implantów. Czym różnią się te metody? W niniejszym artykule omówimy zalety i wady obu rozwiązań.

Co warto wiedzieć o protezach zębowych?

Protezy zębowe to sztuczne zęby, które mają na celu odtworzenie utraconej funkcji żucia i estetyki twarzy. Są wykonane z materiałów biokompatybilnych, takich jak akryl czy nylon, a także z metalu w przypadku protez szkieletowych. Protezy można podzielić na dwie główne kategorie, tj. całkowite i częściowe. Protezy całkowite są stosowane u pacjentów, którzy stracili wszystkie zęby w jednej łuku szczękowym. Są one utrzymywane na miejscu za pomocą podciśnienia lub specjalnych klejów do protez. Z kolei protezy częściowe są stosowane w przypadku braku jednego lub kilku zębów. Są one mocowane do pozostałych zębów za pomocą zaczepów metalowych lub elastycznych.

Zalety protez zębowych w Łasku i innych miastach obejmują niższy koszt w porównaniu z implantami, szybszy czas realizacji oraz możliwość ich stosowania u pacjentów z zaawansowaną utratą kości szczękowej. Wadami protez są natomiast konieczność ich codziennego zakładania i zdejmowania, możliwość wystąpienia podrażnień błony śluzowej oraz osłabienie pozostałych zębów, do których są mocowane.

Jakie są zalety implantów zębowych?

Implanty zębowe to sztuczne korzenie zębów, wykonane najczęściej z tytanu, który jest biokompatybilny i dobrze integruje się z kością. Implanty są wszczepiane w kość szczęki podczas zabiegu chirurgicznego, a po około 3 do 6 miesięcy następuje proces osteointegracji, czyli połączenie implantu z kością. Następnie na implantach montuje się korony protetyczne, które odtwarzają funkcję i wygląd naturalnych zębów.

Zalety implantów zębowych to przede wszystkim trwałość i stabilność. Implanty nie wpływają negatywnie na sąsiednie zęby, a także zapobiegają resorpcji kości szczękowej, która może wystąpić po utracie zębów. Implanty zębowe mają również wysoką skuteczność i długą żywotność, sięgającą nawet 20 lat lub więcej. Wadami implantów są natomiast wyższy koszt w porównaniu z protezami, konieczność przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego oraz dłuższy czas realizacji.

Lepiej wybrać protezy czy implanty zębowe?

Decyzja o wyborze metody uzupełnienia brakujących zębów powinna być indywidualna i uzależniona od potrzeb oraz możliwości finansowych pacjenta. Ważne jest również skonsultowanie się z lekarzem stomatologiem, który przeprowadzi szczegółowe badanie jamy ustnej i oceni stan zdrowia pacjenta. W przypadku osób starszych lub z ograniczonym budżetem, protezy zębowe mogą być dobrym rozwiązaniem. Są one tańsze i szybsze w realizacji niż implanty. Z kolei dla pacjentów poszukujących trwałego i stabilnego rozwiązania, implanty zębowe będą lepszym wyborem, choć wiążą się z wyższymi kosztami i dłuższym czasem realizacji.