Artykuł sponsorowany

Ile kosztują nowoczesne okna?

Ile kosztują nowoczesne okna?

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest posiadanie energooszczędnych i trwałych okien w swoim domu czy mieszkaniu. Nowoczesne okna to nie tylko oszczędność na rachunkach za energię, ale także komfort akustyczny oraz estetyka wnętrza. Warto więc zastanowić się, ile kosztują nowoczesne okna i czy warto w nie zainwestować.

Przeczytaj również: Zalety moskitier w Poznaniu - Poradnik - ABC-Okna

Czynniki wpływające na cenę okien

Cena nowoczesnych okien zależy od wielu czynników, takich jak materiał, z którego są wykonane, rodzaj szyby, profil ramy czy dodatkowe wyposażenie. Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich.

* Materiał ramy okiennej

Okna można podzielić na trzy główne grupy ze względu na materiał ramy - drewniane, plastikowe (PCV) oraz aluminiowe. Okna drewniane są najdroższe, ale jednocześnie najbardziej ekologiczne i estetyczne. Okna PCV to najpopularniejszy wybór ze względu na stosunkowo niską cenę i dobre właściwości termoizolacyjne. Okna aluminiowe są droższe od PCV, ale oferują lepszą wytrzymałość i trwałość.

* Rodzaj szyby

Nowoczesne okna wyposażone są zazwyczaj w szyby dwuwarstwowe lub trzywarstwowe. Szyby dwuwarstwowe zapewniają dobrą izolację termiczną i akustyczną, ale trzywarstwowe są jeszcze bardziej efektywne pod tym względem. Warto zainwestować w szyby trzywarstwowe, jeśli zależy nam na oszczędności energii oraz komforcie akustycznym.

* Profil ramy

Grubość profilu ramy ma znaczenie dla właściwości izolacyjnych okna. Im grubszy profil, tym lepsza izolacja. Warto zwrócić uwagę na to, ile komór posiada profil - im więcej, tym lepsze parametry termoizolacyjne.

* Dodatkowe wyposażenie

Nowoczesne okna mogą być wyposażone w różne dodatki, takie jak rolety, moskitiery czy nawiewniki. Ich montaż może wpłynąć na ostateczną cenę okien.

Orientacyjne ceny nowoczesnych okien

Ceny okien zależą od ich rodzaju oraz wymiarów. Przykładowo, za okno PCV o wymiarach 123x148 cm można zapłacić od 500 do 800 zł, natomiast za okno drewniane o tych samych wymiarach cena może wynosić od 1000 do 2000 zł. Okna aluminiowe będą jeszcze droższe - za model o podobnych wymiarach trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu 1500 - 3000 zł.

W przypadku szyb trzywarstwowych należy doliczyć około 20% do ceny okna. Dodatkowe wyposażenie, takie jak rolety czy moskitiery, to kolejny wydatek - w zależności od rodzaju i jakości może to być od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.

Czy warto inwestować w nowoczesne okna?

Nowoczesne okna to inwestycja, która z pewnością się opłaci. Zapewniają one nie tylko oszczędność energii, ale także komfort akustyczny oraz estetyczny wygląd wnętrza. Warto jednak pamiętać, że cena nie zawsze idzie w parze z jakością - warto więc dokładnie przeanalizować oferty różnych producentów i sprawdzić opinie innych użytkowników. Jeśli chodzi o nowoczesne okna, Bochnia i okolice to rejon działania specjalistów takich jak Amar.

Przy wyborze okien warto również zwrócić uwagę na gwarancję oraz serwis posprzedażowy. Dobrej jakości okna powinny być objęte co najmniej 5 letnią gwarancją, a producent powinien oferować możliwość serwisowania okien w razie potrzeby.