Artykuł sponsorowany

Implanty zębowe – wszystko, co musisz wiedzieć przed zabiegiem

Implanty zębowe – wszystko, co musisz wiedzieć przed zabiegiem

Implanty zębowe to coraz bardziej popularna metoda leczenia braków w uzębieniu, która pozwala na trwałe i estetyczne odbudowanie zgryzu. Wiele osób zastanawia się nad tym, czy warto zdecydować się na ten zabieg oraz jakie są jego etapy i potencjalne ryzyka. W niniejszym artykule postaramy się przybliżyć temat implantów zębowych, aby ułatwić Państwu podjęcie decyzji.

Przeczytaj również: Czym różnią się protezy zębowe od implantów?

Czym są implanty zębowe i jakie są ich zalety?

Implanty zębowe to sztuczne korzenie zęba, wykonane najczęściej z tytanu, które są wszczepiane w kość szczęki lub żuchwy w miejscu braku naturalnego zęba. Implanty stanowią trwałe i stabilne podparcie dla protetycznych uzupełnień, takich jak korony, mosty czy protezy. Głównymi zaletami implantów zębowych są ich wysoka estetyka, komfort noszenia oraz długotrwałość. Ponadto, implanty pozwalają na uniknięcie szlifowania zdrowych zębów sąsiednich oraz wspomagają utrzymanie prawidłowej struktury kości.

Kandydaci na implanty zębowe – kto może skorzystać z tego rozwiązania?

Nie każdy pacjent jest odpowiednim kandydatem na implanty zębowe. Przed przystąpieniem do zabiegu, należy przeprowadzić szczegółową diagnostykę, która obejmuje m.in. ocenę stanu uzębienia, kości i dziąseł oraz ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Osoby palące tytoń, cierpiące na niekontrolowane choroby przewlekłe (np. cukrzyca) lub mające problemy z gojeniem się ran mogą nie być odpowiednimi kandydatami na implanty.

Etap pierwszy – planowanie zabiegu i przygotowanie do wszczepienia implantu

Przed przystąpieniem do zabiegu z zakresu implantologii w Warszawie na Ursynowie czy w innym miejscu, konieczne jest dokładne zaplanowanie leczenia. Lekarz dentysta wykonuje zdjęcia rentgenowskie, analizuje zgryz pacjenta oraz dobiera odpowiedni rodzaj i rozmiar implantu. W niektórych przypadkach konieczne może być także przeprowadzenie dodatkowych zabiegów, takich jak regeneracja kości czy podniesienie dna zatoki szczękowej.

Etap drugi – wszczepienie implantu i gojenie się rany

Zabieg wszczepienia implantu odbywa się najczęściej w znieczuleniu miejscowym i trwa około 30 minut do 2 godzin, w zależności od liczby implantów oraz stopnia trudności zabiegu. Po wszczepieniu implantu następuje proces gojenia się rany, który trwa zwykle od 3 do 6 miesięcy. W tym czasie implant zrasta się z kością, tworząc solidne podparcie dla protetycznego uzupełnienia.

Etap trzeci – odbudowa protetyczna na implancie

Po zakończeniu procesu gojenia się rany i zrostu implantu z kością przystępuje się do etapu odbudowy protetycznej. Lekarz dentysta wykonuje wówczas precyzyjny odcisk, na podstawie którego technik dentystyczny przygotowuje indywidualnie dopasowaną koronę, most czy protezę. Następnie protetyczne uzupełnienie jest mocowane na implancie, przywracając pacjentowi pełną funkcję zgryzu oraz estetyczny wygląd uśmiechu.