Artykuł sponsorowany

Jaki podkład pod panele SPC? Wskazówki

Jaki podkład pod panele SPC? Wskazówki

Wybierając panele SPC do swojego domu, warto zwrócić uwagę na odpowiedni podkład, który wpłynie na komfort użytkowania oraz trwałość podłogi. Poznaj praktyczne wskazówki, które pomogą Ci dokonać trafnego wyboru.

Rodzaje podkładów pod panele SPC

Podkład pod panele SPC to kluczowy element układanki, który ma ogromny wpływ na jakość i trwałość podłogi. W związku z tym, warto poświęcić nieco czasu na wybór właściwego produktu. Warto wiedzieć, że panele SPC są wykonane z kamienia i polimerów, co sprawia, że są one wyjątkowo odporne na wilgoć oraz odkształcenia. Dlatego też, dobór odpowiedniego podkładu jest istotny dla zachowania tych właściwości. 

Podkłady pod panele SPC można podzielić na kilka rodzajów ze względu na ich właściwości oraz materiały, z których są wykonane.

  • Podkład piankowy jest lekki i elastyczny, dzięki czemu dobrze tłumi dźwięki oraz niweluje drobne nierówności podłoża. Jest to także stosunkowo tani materiał, co czyni go atrakcyjnym wyborem dla osób, które chcą zaoszczędzić na wykończeniu podłogi.

  • Podkład włóknisty jest wykonany z włókien drzewnych lub celulozy. Charakteryzuje się wysoką izolacją akustyczną oraz dobrą stabilnością. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które cenią sobie komfort akustyczny w swoim domu.

  • Podkład korkowy to naturalny materiał, który jest przyjazny dla środowiska oraz posiada właściwości antystatyczne i antypoślizgowe. Dzięki swojej strukturze, doskonale tłumi dźwięki oraz zapewnia komfort termiczny. Jest to najdroższy rodzaj podkładu, ale jednocześnie najbardziej trwały i efektywny.

Czynniki wpływające na wybór podkładu pod panele SPC

Przed dokonaniem wyboru odpowiedniego podkładu pod panele SPC, warto zwrócić uwagę na kilka czynników, które mogą wpłynąć na jego funkcjonalność oraz trwałość.

  • Należy sprawdzić rodzaj podłoża, na którym będą układane panele. Jeśli jest ono nierówne lub zawilgocone, warto zainwestować w podkład o wysokiej izolacji wilgotnościowej oraz zdolności do niwelowania nierówności.

  • Warto zwrócić uwagę na właściwości akustyczne podkładu. Jeśli zależy nam na cichej i komfortowej przestrzeni, warto wybrać materiał, który skutecznie tłumi dźwięki oraz redukuje hałas.

  • Istotne jest także zastosowanie podłogi. W pomieszczeniach o wysokim natężeniu ruchu, takich jak korytarze czy kuchnie, warto zainwestować w podkład o wysokiej wytrzymałości oraz odporności na ścieranie.

  • Kolejnym aspektem jest oczywiście cena. Podkład piankowy będzie najtańszym rozwiązaniem, jednak warto pamiętać, że może nie być on wystarczająco trwały w przypadku intensywnego użytkowania. W takiej sytuacji lepiej zainwestować w podkład włóknisty lub korkowy, który zapewni dłuższą żywotność podłogi.

  • Ostatnim, ale nie mniej ważnym czynnikiem jest dbałość o środowisko. Jeśli zależy nam na ekologicznym rozwiązaniu, warto wybrać podkład korkowy, który jest w pełni naturalny oraz biodegradowalny.

Biorąc pod uwagę powyższe wskazówki oraz analizując indywidualne potrzeby, uda ci się dokonać trafnego wyboru, który przyczyni się do zadowolenia z efektu.