Artykuł sponsorowany

Jakich maszyn nie może zabraknąć w zakładzie przetwórstwa mięsnego?

Jakich maszyn nie może zabraknąć w zakładzie przetwórstwa mięsnego?

Współczesne zakłady przetwórstwa mięsnego wykorzystują szeroką gamę maszyn i urządzeń, które znacznie usprawniają proces produkcji. W poniższym artykule omówimy siedem kluczowych maszyn, które nie mogą zabraknąć w żadnym profesjonalnym zakładzie mięsnym.

Jakie maszyny są niezbędne do rozdrabniania mięsa?

Rozdrabnianie mięsa to jedno z podstawowych zadań w zakładzie przetwórstwa mięsnego. W tym celu wykorzystuje się maszyny takie jak młyny do mięsa, krajarki, siekacze oraz miksy. Młyny do mięsa służą do grubego rozdrabniania surowca, natomiast krajarki i siekacze umożliwiają precyzyjne cięcie mięsa na plastry czy kostkę. Miksy natomiast są odpowiedzialne za dokładne mieszanie składników oraz nadanie im jednorodnej konsystencji.

Formowanie wyrobów mięsnych to kolejny istotny etap produkcji. W tym celu stosuje się maszyny takie jak formownice, nadziewarki oraz klipsownice automatyczne do kiełbas. Formownice pozwalają na uzyskanie odpowiedniego kształtu produktu, nadziewarki umożliwiają wypełnienie osłonkami mięsnymi, a klipsownice automatyczne do kiełbas są odpowiedzialne za zabezpieczanie końców wyrobów za pomocą klipsów.

Jak zapewnić odpowiednią obróbkę termiczną produktów mięsnych?

Obróbka termiczna jest niezbędna w celu uzyskania właściwych walorów smakowych i zdrowotnych wyrobów mięsnych. W tym celu stosuje się urządzenia takie jak piece konwekcyjno-parowe, wędzarnie, parowary czy kuchnie przemysłowe. Piece konwekcyjno-parowe umożliwiają równomierne rozprowadzenie ciepła, co wpływa na jednolitą obróbkę termiczną produktów.

Higiena jest kluczowym aspektem w zakładzie przetwórstwa mięsnego. Aby zapewnić odpowiednie warunki sanitarne, wykorzystuje się maszyny myjące, sterylizatory noży oraz urządzenia do czyszczenia podłóg. Maszyny myjące służą do czyszczenia i dezynfekcji powierzchni roboczych oraz urządzeń, natomiast sterylizatory noży zapewniają utrzymanie czystości narzędzi używanych przez pracowników.

Jakie maszyny są niezbędne do pakowania wyrobów mięsnych?

Pakowanie wyrobów mięsnych odgrywa istotną rolę w procesie produkcji, gdyż wpływa na jakość oraz trwałość produktu. W tym celu stosuje się maszyny takie jak termoformery, tunelowe maszyny do pakowania próżniowego oraz etykietownice. Termoformery umożliwiają formowanie opakowań z tworzyw sztucznych, tunelowe maszyny do pakowania próżniowego zapewniają szczelne zamknięcie opakowań, a etykietownice pozwalają na oznaczenie produktów odpowiednimi informacjami.

Kontrola jakości produktów jest niezbędna dla utrzymania wysokiego standardu wyrobów mięsnych. W tym celu stosuje się różnego rodzaju kontrolery wagowe, detektory metali oraz analizatory składu chemicznego. Kontrolery wagowe sprawdzają czy waga produktu jest zgodna z deklaracją, detektory metali wykrywają obecność niepożądanych elementów, a analizatory składu chemicznego umożliwiają ocenę zawartości białka, tłuszczu oraz innych składników.