Artykuł sponsorowany

Jakie są najczęstsze awarie klimatyzacji samochodowej?

Jakie są najczęstsze awarie klimatyzacji samochodowej?

Klimatyzacja samochodowa to nieodłączny element komfortu podczas jazdy, szczególnie w upalne dni. Niestety, jak każde urządzenie, może ulegać awariom. Poznaj najczęstsze problemy związane z klimatyzacją w samochodzie oraz sposoby ich rozwiązania.

Awaria sprężarki klimatyzacji

Sprężarka klimatyzacji to serce całego systemu, odpowiedzialne za sprężanie czynnika chłodniczego. Jej uszkodzenie może być przyczyną braku chłodzenia lub niewystarczającej wydajności. Awarii sprężarki mogą towarzyszyć takie objawy jak głośna praca, przecieki czynnika chłodniczego czy nieprawidłowe ciśnienie w układzie. W przypadku uszkodzenia sprężarki, konieczna jest jej wymiana na nową lub naprawa.

Zanieczyszczony filtr kabinowy

Filtr kabinowy ma za zadanie oczyszczanie powietrza przed dostaniem się do wnętrza samochodu. Z czasem ulega zanieczyszczeniu przez kurz, pyłki roślin i inne zanieczyszczenia. Zatkany filtr może powodować słabe nawiewy powietrza, a także nieprzyjemne zapachy. W takiej sytuacji należy wymienić filtr kabinowy na nowy, co można zrobić samodzielnie lub w serwisie.

Nieszczelności w układzie klimatyzacji

Nieszczelności w układzie klimatyzacji prowadzą do ucieczki czynnika chłodniczego, co skutkuje słabym działaniem klimatyzacji. Objawy nieszczelności to m.in. obniżone ciśnienie czynnika, zamglenie szyb czy nieprawidłowe działanie sprężarki. Wykrycie nieszczelności wymaga specjalistycznych narzędzi i doświadczenia, dlatego warto udać się do serwisu.

Zanieczyszczony parownik

Parownik to element układu klimatyzacji, który odpowiada za schładzanie powietrza. Zanieczyszczenia na parowniku mogą prowadzić do osłabienia jego działania oraz powstawania nieprzyjemnych zapachów. Czyszczenie parownika jest czasochłonne i skomplikowane, dlatego zaleca się oddać samochód w ręce specjalistów.

Uszkodzenie wentylatora

Wentylator klimatyzacji odpowiada za wymianę powietrza wewnątrz pojazdu. Jeśli wentylator przestaje działać, może to prowadzić do braku nawiewu powietrza lub jego niewystarczającej ilości. Uszkodzenie wentylatora może być spowodowane np. przepaleniem silnika czy uszkodzeniem przewodów elektrycznych. Wymiana wentylatora powinna być przeprowadzona przez fachowca.

Niewłaściwe działanie termostatu

Termostat w układzie klimatyzacji odpowiada za utrzymanie odpowiedniej temperatury czynnika chłodniczego. Jeśli termostat działa nieprawidłowo, może to skutkować zbyt wysoką lub zbyt niską temperaturą powietrza w kabinie samochodu. W przypadku podejrzenia awarii termostatu, warto udać się do serwisu w celu jego sprawdzenia i ewentualnej wymiany.

Brak regularnej konserwacji klimatyzacji

Regularna konserwacja klimatyzacji samochodowej w Telatynie jest kluczowa dla jej prawidłowego działania. Należy pamiętać o sprawdzaniu poziomu czynnika chłodniczego, wymianie filtra kabinowego oraz dezynfekcji układu co najmniej raz w roku. Brak konserwacji może prowadzić do osłabienia działania klimatyzacji oraz powstawania nieprzyjemnych zapachów.