Artykuł sponsorowany

Jakie są rodzaje napędu w wózkach widłowych?

Jakie są rodzaje napędu w wózkach widłowych?

Wózki widłowe to nieodłączny element pracy w magazynach, zakładach produkcyjnych czy na placach budowy. Różnorodność zastosowań sprawia, że istnieje wiele rodzajów napędów stosowanych w tych maszynach. Poznajmy bliżej technologie napędowe, które decydują o wydajności i funkcjonalności wózków widłowych.

Napędy spalinowe - moc i wytrzymałość

Wózki widłowe spalinowe to jedne z najbardziej popularnych na rynku ze względu na ich moc i wytrzymałość. Napędzane są silnikami spalinowymi, które mogą pracować na benzynie, oleju napędowym lub gazie LPG. Wózki widłowe spalinowe cechują się dużą ładownością oraz możliwością pracy na otwartym terenie, co sprawia, że są idealne dla przedsiębiorstw o dużym natężeniu pracy. Warto jednak pamiętać, że emisja spalin oraz hałas generowany przez silniki spalinowe może stanowić problem w przypadku pracy w zamkniętych pomieszczeniach.

W ostatnich latach coraz większą popularność zdobywają wózki widłowe z napędem elektrycznym. Są one napędzane silnikami elektrycznymi, zasilanymi za pomocą akumulatorów. Wózki te są ekologiczne, ciche i nie emitują spalin, dzięki czemu mogą być wykorzystywane w zamkniętych pomieszczeniach, takich jak magazyny czy hale produkcyjne. Ich ładowność jest nieco mniejsza niż w przypadku wózków spalinowych, jednak ich energooszczędność oraz niskie koszty eksploatacji sprawiają, że są coraz częściej wybierane przez przedsiębiorców.

Napędy hybrydowe - kompromis między mocą a ekologią

Wózki widłowe z napędem hybrydowym łączą zalety napędów spalinowych i elektrycznych. Są wyposażone w silniki spalinowe oraz elektryczne, które współpracują ze sobą w celu optymalizacji wykorzystania energii. Dzięki temu wózki te są bardziej ekologiczne niż modele wyłącznie spalinowe, a jednocześnie oferują większą moc i ładowność niż wersje elektryczne. Napędy hybrydowe są stosunkowo nowe na rynku wózków widłowych i mogą stanowić interesującą alternatywę dla przedsiębiorstw poszukujących kompromisu między wydajnością a dbałością o środowisko.

Wózki widłowe z napędem ręcznym to najprostsze i najtańsze rozwiązanie, przeznaczone przede wszystkim dla małych przedsiębiorstw o niewielkim natężeniu pracy. Są one napędzane siłą mięśni operatora, który porusza wózkiem za pomocą ręcznego układu sterowania. Wózki te mają ograniczoną ładowność oraz zasięg działania, jednak ich niskie koszty zakupu i eksploatacji sprawiają, że są popularne w przypadku prostych zastosowań, takich jak przenoszenie towarów na krótkich dystansach.

Napędy pneumatyczne - elastyczność i bezpieczeństwo

Wózki widłowe z napędem pneumatycznym wykorzystują sprężone powietrze jako źródło energii. Są one szczególnie przydatne w miejscach, gdzie istnieje ryzyko wystąpienia iskry czy wybuchu, ponieważ nie generują ciepła ani iskier podczas pracy. Wózki te są elastyczne i łatwe w obsłudze, a jednocześnie oferują wysoki poziom bezpieczeństwa. Ich ładowność oraz wydajność są porównywalne do wózków spalinowych, jednak wymagają specjalistycznej infrastruktury do dystrybucji sprężonego powietrza.