Artykuł sponsorowany

Jakie usługi weterynaryjne warto zamówić dla swojego psa?

Jakie usługi weterynaryjne warto zamówić dla swojego psa?

Każdy właściciel psa wie, że zdrowie jego pupila jest niezwykle ważne. Aby zapewnić naszemu czworonogowi jak najlepszą opiekę, warto zainwestować w odpowiednie usługi weterynaryjne. W tym artykule przedstawimy najważniejsze zabiegi i badania, które powinien przejść każdy pies, aby cieszyć się długim i zdrowym życiem.

Podstawowa opieka weterynaryjna

Pierwszym krokiem w dbaniu o zdrowie naszego psa jest regularne odwiedzanie lekarza weterynarii. Podczas takich wizyt weterynarz przeprowadza ogólne badanie stanu zdrowia psa, kontroluje jego wagę, stan skóry i sierści oraz ocenia kondycję jamy ustnej. Warto także pamiętać o szczepieniach ochronnych przeciwko chorobom zakaźnym, takim jak wścieklizna czy parwowiroza. Szczepienia te są obowiązkowe i należy je wykonywać zgodnie z harmonogramem ustalonym przez lekarza weterynarii. Dodatkowo, regularne odrobaczanie oraz stosowanie preparatów przeciwko pchłom i kleszczom to kolejny istotny element profilaktyki zdrowotnej.

Badania diagnostyczne

W przypadku wystąpienia niepokojących objawów u naszego psa, takich jak osłabienie, zmiana apetytu, biegunka czy kaszel, warto skonsultować się z lekarzem weterynarii. Ten może zlecić wykonanie różnych badań diagnostycznych, które pozwolą na postawienie właściwej diagnozy. Do najczęściej wykonywanych usług weterynaryjnych w Chorzowie w tej kwestii należą badania krwi, moczu i kału, które dają informacje o ogólnym stanie zdrowia psa oraz mogą wykryć ewentualne infekcje czy choroby metaboliczne. W niektórych przypadkach konieczne może być także wykonanie badań obrazowych, takich jak rentgen czy ultrasonografia.

Sterylizacja i kastracja

Sterylizacja i kastracja to zabiegi mające na celu usunięcie narządów rozrodczych u psów. Sterylizacja dotyczy samic, podczas gdy kastracja – samców. Zabiegi te przynoszą wiele korzyści zarówno dla zdrowia psa, jak i dla jego właściciela. Po pierwsze, zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób układu rozrodczego, takich jak torbiele jajników czy nowotwory sutka u suk oraz przerost gruczołu krokowego czy nowotwory jąder u samców. Po drugie, wpływają na poprawę zachowania psa – zmniejsza się agresja, tendencje do ucieczek czy znakowanie terenu. Warto zasięgnąć opinii lekarza weterynarii na temat odpowiedniego wieku dla przeprowadzenia tego zabiegu.

Zabiegi stomatologiczne

Higiena jamy ustnej jest niezwykle ważna dla zdrowia naszego psa. Nieleczona choroba przyzębia może prowadzić do poważnych konsekwencji, takich jak infekcje, ból czy utrata zębów. Dlatego warto regularnie kontrolować stan zębów i dziąseł naszego pupila oraz stosować odpowiednie preparaty do czyszczenia zębów. W przypadku stwierdzenia problemów ze zdrowiem jamy ustnej, lekarz weterynarii może zaproponować wykonanie zabiegów stomatologicznych, takich jak usuwanie kamienia nazębnego czy ekstrakcja zębów. Regularna opieka stomatologiczna pozwoli uniknąć wielu problemów zdrowotnych u naszego psa.