Odkrywając uroki Konina i okolic: atrakcje turystyczne, które warto odwiedzić

Odkrywając uroki Konina i okolic: atrakcje turystyczne, które warto odwiedzić

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jakie tajemnice skrywa Konin i jego malownicze okolice? Ta często niedoceniana część Wielkopolski ma do zaoferowania wiele atrakcji turystycznych, które z pewnością zachwycą każdego miłośnika historii, przyrody czy architektury. Oto przewodnik po najciekawszych miejscach, które warto odwiedzić podczas wizyty w Koninie i jego okolicach.

Zabytki Konina – świadkowie bogatej historii miasta

Konin to miasto o ponad tysiącletniej historii, która odbiła się w licznych zabytkach. Jednym z nich jest gotycki Kościół św. Bartłomieja, który swoją historię zaczyna już w XIII wieku. Warto również odwiedzić neogotycki ratusz miejski oraz zespół klasztorny franciszkanów, gdzie można podziwiać piękne freski i poznać historię zakonu.

Warto także wybrać się na spacer po Starym Mieście, gdzie można podziwiać urokliwe kamienice, a także pozostałości dawnych murów obronnych. Na terenie miasta znajduje się również wiele pomników i tablic upamiętniających ważne wydarzenia historyczne oraz postaci związane z Koninem. Poniżej lista, co warto zobaczyć w Koninie:

 1. Słup Koniński: Symbol Konina, to unikatowy renesansowy słup erekcyjny, który wznosi się na Starym Rynku. Zbudowany w 1559 roku, zdobią go liczne rzeźby, a jego historia oraz symbolika wciąż inspirują badaczy i turystów.

 2. Ratusz: W sercu miasta stoi okazały ratusz, reprezentujący styl gotycko-renesansowy. Zbudowany w XVI wieku, przez wieki pełnił funkcje administracyjne i reprezentacyjne. Dziś to ważny punkt na turystycznej mapie Konina.

 3. Dworek Zofii Urbanowskiej: Ten piękny dworek z końca XVIII wieku, to symbol arystokratycznego stylu życia. W przeszłości był rezydencją wybitnej postaci, Zofii Urbanowskiej, która odegrała istotną rolę w historii regionu.

 4. Kościół św. Bartłomieja: Gotycki kościół z XIII wieku, który zachwyca swoją architekturą i bogactwem detali. To jedna z najstarszych świątyń w mieście, która przyciąga zarówno wiernych, jak i miłośników sztuki sakralnej.

 5. Kościół św. Andrzeja Apostoła: Kolejny zabytek sakralny Konina, reprezentujący styl barokowy. Jego imponująca fasada i wnętrze są świadectwem dawnych czasów i bogactwa duchowego miasta.

 6. Synagoga: Świadectwo obecności społeczności żydowskiej w Koninie. Ta neoromańska budowla z XIX wieku przypomina o wielokulturowym charakterze miasta.

 7. Klasztor o.o. Reformatów: Zespół klasztorny z XVII wieku, który stanowi istotny element dziedzictwa kulturowego Konina. To miejsce spokoju i modlitwy, które przyciąga zarówno pielgrzymów, jak i miłośników historii.

 8. Kamienica Zemełki: Charakterystyczna kamienica z XIX wieku, reprezentująca typową dla tego okresu architekturę mieszczańską. To świadek burzliwych dziejów miasta oraz miejsce, które kryje wiele tajemnic i historii.

 9. Kościół św. Ducha: Gotycka świątynia z XV wieku, będąca ważnym punktem życia religijnego w Koninie. Jej wysoka wieża dominuje nad panoramą miasta i stanowi charakterystyczny element jego krajobrazu.

 10. Kościół św. Wojciecha: Kolejna świątynia w Koninie, reprezentująca styl gotycki z elementami barokowymi. To miejsce, gdzie historia i religia splatają się w jedną fascynującą opowieść.

 11. Pałac Reymonda: Majestatyczny pałac z XIX wieku, który w przeszłości był siedzibą znanych rodów arystokratycznych. Dziś to miejsce, które zachwyca swoim stylem i historią.

 12. Starostwo: Charakterystyczny budynek administracyjny z XVIII wieku, pełniący niegdyś ważną rolę w zarządzaniu miastem. Dziś to jeden z zabytków, które przypominają o dawnych czasach i tradycjach Konina.

 13. Zamek w Gosławicach: Miejsce o bogatej historii, położone w bliskiej okolicy Konina. Ten XVII-wieczny zamek przyciąga turystów swoim urokiem i tajemniczą atmosferą.

 14. Muzeum Okręgowe – podróż w czasie. Dla tych, którzy chcą zgłębić historię Konina i jego okolic, warto odwiedzić Muzeum Okręgowe. Muzeum prezentuje bogatą kolekcję eksponatów związanych z historią miasta, archeologią oraz sztuką. Wśród wystaw można znaleźć zarówno eksponaty z czasów pradziejowych, jak i pamiątki związane z II wojną światową.

Okolice Konina to obszar doskonały do uprawiania sportów wodnych, wędkowania i relaksu. Liczne jeziora oraz kanał Warta-Gopło zapewniają żeglowne połączenia z Wisłą i wybrzeżem Bałtyku. To prawdziwie wyjątkowy region na mapie Polski.

Parki i tereny zielone – oaza wypoczynku dla mieszkańców i turystów

Konin może pochwalić się licznymi parkami i terenami zielonymi, które stanowią idealne miejsce na odpoczynek oraz kontakt z przyrodą. Wśród nich warto wymienić Park Miejski im. Fryderyka Chopina, Park Miejski Dworcowa, teren spacerowy Konińskie Błota czy Ogród Sensoryczny.

Rezerwat przyrody "Góra Świętej Małgorzaty" – skarbnica przyrodnicza

Nieopodal Konina znajduje się rezerwat przyrody "Góra Świętej Małgorzaty", który stanowi prawdziwą skarbnicę różnorodności przyrodniczej. Rezerwat obejmuje zarówno lasy liściaste, jak i iglaste, a także łąki i torfowiska. W rezerwacie można spotkać wiele gatunków roślin chronionych, takich jak storczyki czy widłaki, a także liczne gatunki ptaków, w tym bociany czarne czy żurawie.

Rezerwat przyrody Złota Góra

Rezerwat przyrody Złota Góra to malowniczy obszar chroniony położony w gminie Krzymów, w powiecie konińskim . Zajmuje powierzchnię 120,94 ha i jest częścią Złotogórskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu.

Rezerwat ma na celu ochronę najwyższego wzniesienia w powiecie konińskim – Złotej Góry, która wznosi się na 191 m n.p.m. na Wysoczyźnie Tureckiej. Obszar ten porośnięty jest lasem mieszanym oraz kwaśną dąbrową, występującą na granicy jej zasięgu. Ze szczytu Złotej Góry rozpościera się malowniczy widok na dolinę Warty.

Rezerwat znajduje się na obszarze Puszczy Genowefskiej i stanowi doskonałe miejsce do uprawiania turystyki pieszej. Na szczycie góry znajduje się drewniano-stalowa wieża widokowa, oddana do użytku w 2014 roku, która wznosi się na nieco mniej niż 30 metrów.

Jezioro Powidzkie – raj dla miłośników sportów wodnych

W okolicy Konina znajduje się również Jezioro Powidzkie, które stanowi doskonałe miejsce dla miłośników sportów wodnych i plażowania. Jezioro oferuje możliwość uprawiania żeglarstwa, kajakarstwa czy windsurfingu, a także korzystania z wypożyczalni sprzętu wodnego. W okolicy jeziora znajdują się liczne plaże oraz ośrodki wypoczynkowe, które zapewniają komfortowy pobyt dla turystów.

Park Dinozaurów w Rogowie

Dla miłośników dinozaurów to obowiązkowy punkt na mapie atrakcji turystycznych. Zaurolandia prezentuje modele różnorodnych gatunków dinozaurów w naturalnej wielkości oraz oferuje interaktywne ekspozycje, które edukują i bawią jednocześnie.

Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej w Licheniu Starym

To jeden z największych kościołów w Polsce, i jeden z największych na świecie, słynący z cudownego wizerunku Matki Bożej Licheńskiej. Świątynia przyciąga pielgrzymów z całego świata, monumentalna bazylika o pięciu nawach, z centralną kopułą, została wzniesiona na planie krzyża. W bazylice licheńskiej znajduje się największy w Polsce zespół organowy. Przed świątynią rozciąga się plac, który może pomieścić około 250 000 wiernych. W pobliżu znajduje się malownicze jezioro, które zachęca do relaksu i aktywności wodnych. Jezioro Licheńskie oferuje również urokliwe plaże i tereny piknikowe, idealne na rodzinne wypady.

Zamek w Kórniku

Choć trochę dalej od Konina, zamek w Kórniku zasługuje na uwzględnienie. To jeden z najpiękniejszych polskich zamków, otoczony pięknym parkiem dendrologicznym, który jest prawdziwym rajem dla miłośników przyrody.

Podsumowując, Konin i jego okolice to miejsca pełne atrakcji turystycznych, które zadowolą zarówno miłośników historii, jak i przyrody czy sportów wodnych. Warto wybrać się do tego urokliwego zakątka Wielkopolski i odkryć jego niezwykłe skarby.